AtlasGrzybow.online
Gołąbek zielonawy
JADALNY


Gołąbek zielonawy - co to za grzyb?

Gołąbek zielonawy to średniej wielkości jadalny grzyb z rodziny gołąbkowatych występujący głównie w Europie i Azji. Rośnie w lasach liściastych i iglastych, najczęściej pod brzozami, bukami i dębami, jest dosyć powszechny. Ze względu na charakterystyczny wzór i kolor na kapeluszu trudno go pomylić z innymi grzybami..




Gołąbek zielonawy - Opis wyglądu grzyba

Kapelusz:
Średnica około 6 do 15 cm, u młodych owocników kulisty, później półkulistołukowaty, na koniec rozpostarty. Brzeg tępy i dość często guzkowato karbowany. Charakterystyczną cechą jest popękana i podzielona na poletka powierzchnia, jednak występuje to tylko na starszych owocnikach, szczególnie podczas suchej pogody. Barwa szarozielona do niebieskozielonawej, grynszpanowa, kapelusz miejscami lub także cały żółtawo blaknący. Skórka łuskowata, zawsze matowa i bez połysku.

Blaszki:
Grube do 10 mm szerokości. U młodych osobników białe, u starszych bladokremowe, o brązowawych ostrzach.

Trzon:
Wysokość od 5 do 12 cm. Biały, pełny z wiekiem robi się gąbczasty. Podstawa często z rdzawymi plamkami.

Miąższ:
Gruby, mięsisty, biały, u młodych owocników twardy, u starszych kruchy, porowaty. Uszkodzony nieco brązowieje. Smak delikatny, zapach orzechowy.




Gołąbek zielonawy - Podobne gatunki grzybów

Młode owocniki mogą być mylone z tzw. borowikiem żółtoporym (Caloboletus calopus), ponieważ oba grzyby często występują równocześnie na tym samym terenie. Najważniejsze cechy odróżniające borowika ceglastoporego to: strzępki na trzonie zamiast siatki, czerwone rurki, zamiast żółtych i jaśniejszy kapelusz. Podobny jest też tzw. borowik gładkotrzonowy (Suillellus queletii), ale ma kapelusz oliwkowobrązowy, pomarańczowoczerwony lub ceglastoczerwony, pomarańczowe pory i trzon u podstawy karminowoczerwony.




Gołąbek zielonawy - Występowanie

Występuje w Azji i Europie. Występowanie w Ameryce Północnej nie zostało do końca wyjaśnione, z powodu zamieszania z podobnymi gatunkami: Russula parvovirescens i Russula crustosa. Owocniki pojawiają się od lipca do września. Rośnie w lasach liściastych i iglastych, najczęściej pod brzozami, bukami i dębami, jednak także w lasach świerkowych. Dość częsty. Zazwyczaj owocniki występują pojedynczo, czasami tylko po kilka sztuk.




Gołąbek zielonawy - Rozmnażanie

Owocniki pojawiają się od lipca do września i wytwarzają białe lub jasnokremowe zarodniki z brodawkami osobno rozmieszczonymi lub częściowo siatkowato połączonymi, o rozmiarach 6-10 x 5-7 μm.




Gołąbek zielonawy - Ciekawostki

Po raz pierwszy gatunek ten zdiagnozował w 1774 r. Schaeffer nadając mu nazwę Agaricus virescens. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1836 r. Elias Magnus Fries, przenosząc go do rodzaju Russula.
Nazwę polską podała Alina Skirgiełło w 1991 r.




Udostępnij stronę znajomym: