AtlasGrzybow.online
Pieprznik jadalny
JADALNY


Pieprznik jadalny - co to za grzyb?

Pieprznik jadalny, potocznie nazywany kurką, (łac. Cantharellus cibarius) to gatunek raczej niedużego grzyba jadalnego z rodziny pieprznikowatych popularnie występującego w Polsce. Rośnie w lasach liściastych i iglastych, często na piaszczystych, kwaśnych glebach.




Pieprznik jadalny - Opis wyglądu grzyba

Kapelusz:
Średnicy 1–12 cm. U młodych owocników guzikowaty, okrągłego kształtu, później wypukły z podwiniętym brzegiem, a u starszych okazów rozpostarty, lejkowaty i nieregularny. Barwy jasnożółtej do pomarańczowożółtej. Powierzchnia gładka, matowa

Blaszki:
W formie nieregularnie i widlasto rozgałęzionych, grubych listewek daleko zbiegających na trzon. Mają taką samą barwę jak kapelusz. Często połączone są anastomozami - czyli krótkimi, poprzecznymi lub ukośnymi połączeniami pomiędzy dwiema sąsiednimi blaszkami na owocniku grzyba.

Trzon:
Ma długość 3–6 cm i średnicę do 2,5 cm. Ma barwę kapelusza, często o jaśniejszym odcieniu. Podstawa zwężona, powyżej szerszy i łagodnie przechodzący w kapelusz. Pełny, twardy i często wygięty.

Miąższ:
Barwy białej lub bladożółtej, o zwartej konsystencji, łamliwy, włóknisty w trzonie. Zapach owocowy, korzenny, nieco pieprzowy. Smak łagodny, kwaskowaty lub lekko ostry.




Pieprznik jadalny - Występowanie

Kurka, czyli poprawnie pieprznik jadalny, jest gatunkiem globalnym. Poza Antarktydą występuje na wszystkich kontynentach, a także na wielu wyspach. W Polsce jest pospolity i należy do najczęściej występujących grzybów leśnych. Rośnie zazwyczaj w lasach liściastych i iglastych, chętnie na piaszczystych, kwaśnych glebach. Często znaleźć go można pod świerkami pośród mchów. Na niektórych obszarach swojego występowania zaczyna zanikać wskutek zanieczyszczenia środowiska - głównie ze względu na kwaśne deszcze - tak się dzieje np. w Niemczech. Wieloletnie badania wykazały, że na jego liczebność nie ma wpływu zbieranie przez ludzi - w Holandii porównano obszary najczęściej uczęszczane przez grzybiarzy i okazało się, że ilość grzybów jest tam porównywalna z siedliskami nie odwiedzanymi przez zbieraczy.




Pieprznik jadalny - Rozmnażanie

Pieprznik jadalny, czyli inaczej kurka, produkuje zarodniki o wymiarach 7-11 × 4-6,5 μm, bezbarwne, o elipsoidalnym kształcie, gładkie.




Pieprznik jadalny - Ciekawostki

Nazwę polską podał Józef Jundziłł w 1830 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też jako stroczek lisica, kurka żółta, lisiec, pieprzyk jadalny, lisica, kurek, pieprznik pospolity, lisiczka, pieprznik gąska, stągiewka jadalna.

Poczta Polska wyemitowała 29 sierpnia 2014 r. znaczek pocztowy przedstawiający pieprznika jadalnego o nominale 1,75 złotych. Autorem projektu znaczka była Marzanna Dąbrowska. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 400 000 szt.




Udostępnij stronę znajomym: