AtlasGrzybow.online
Maślak pstry
JADALNY


Maślak pstry - co to za grzyb?

Maślak pstry to średniej wielkości, jadalny grzyb z rodziny maślakowatych, występujący powszechnie w Polsce - głównie w lasach iglastych. W smaku nienajlepszy, idealnie nadaje się do marynowania.




Maślak pstry - Opis wyglądu grzyba

Kapelusz:
O średnicy 5–14 cm, u młodych okazów półkolisty z podwiniętymi brzegami, potem poduchowaty z ostrym brzegiem. Skórka za młodu na kolor od żółtego lub żółtosiwego przez oliwkowy do brudnopomarańczowego i jest pilśniowata, potem staje się ochrowobrązowa do bladopomarańczowej. Jej powierzchnia pokryta jest drobnymi kosmkami, które u starszych okazów czasami zanikają. Od miąższu oddziela się dość trudno.

Rurki:
Dość krótkie, za młodu żółte lub bladopomarańczowe, potem ciemnooliwkowe. Po uciśnięciu najpierw sinieją, potem brązowieją. Pory okrągławe i podobnej barwy jak rurki.

Trzon:
Wysokość 4–10 cm, grubość 2–4 cm. Jest walcowaty, gładki i dołem zgrubiały. Ma żółty lub żółtobrązowawy kolor z lekkim czerwonawym odcieniem.

Miąższ:
Twardy, bladożółty lub bladopomarańczowy, po przekrajaniu lekko błękitniejący nad rurkami i pod powierzchnią trzonu cytrynowożółty, po przekrojeniu miejscami lekko sinieje (lekko błękitnieje). Smak nieznaczny, zapach oryginalny, nieco przypominający igliwie.




Maślak pstry - Występowanie

Jest szeroko rozpowszechniony w Europie Środkowej, ale występuje także w Ameryce Północnej, Południowej oraz w Japonii. W Polsce jest pospolity. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, w lasach iglastych, szczególnie pod sosnami, na wrzosowiskach i w miejscach wilgotnych.




Maślak pstry - Rozmnażanie

Maślak pstry wytwarza oliwkowobrązowe zarodniki o średnicy 7,5–12 × 3–5 μm, gładkie, wrzecionowatego kształtu.




Maślak pstry - Ciekawostki

Po raz pierwszy gatunek ten zdiagnozował w 1810 r. Olof Swartz nadając mu nazwę Boletus variegatus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1888 r. Richon & Roze, przenosząc go do rodzaju Suillus.
Nazwę polską podała Alina Skirgiełło w 1960 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też pod nazwami: bagniak, grzyb pstry, jakub, jakubek, łosiak, murzynek, piasecznik, twardak, twardzioszek. Nazwy regionalne: grzyb twardzioszek, borowik pstry, bagniak, murzynek, twardak, ugacz, piasecznik, piaskowiec, hubek, hubanek.




Udostępnij stronę znajomym: