AtlasGrzybow.online
Mleczaj świerkowy
JADALNY


Mleczaj świerkowy - co to za grzyb?

Mleczaj świerkowy to średniej wielkości grzyb z rodziny gołąbkowatych występujący w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce dość częsty. Występuje w lasach iglastych i mieszanych. Rośnie zazwyczaj pod świerkami (w Ameryce również pod jodłami i sosnami). Jest jadalny.




Mleczaj świerkowy - Opis wyglądu grzyba

Kapelusz:
Średnica 4 - 10 cm, u młodych okazów łukowaty, potem płaski z wklęsłym środkiem, u starych okazów lejkowaty. Brzeg długo pozostaje podwinięty. Kolor czerwonawopomarańczowy, często z zielonawymi strefami. W czasie wilgotnej pogody skórka śliska, w czasie suchej błyszcząco oszroniona. Na kapeluszu koncentryczne, ciemniejsze prążki, czasami słabo widoczne. Po przymrozkach kapelusz zielenieje, tak samo jak po uciśnięciu.

Blaszki:
Czerwonopomarańczowe, kruche, dość gęste i nieco zbiegające po trzonie. Uszkodzone zielenieją.

Trzon:
Wysokość 3 - 7 cm, grubość 1 - 2,5 cm, walcowaty, twardy. Początkowo jest pełny, ale szybko staje się pusty. Kolor czerwonopomarańczowy, zielonoplamisty. Na trzonie brak jamek.

Miąższ:
Jest koloru kremowego, ale mleczko wybarwia go na pomarańczowo. Pod skórką kapelusza bywa silnie szaroniebieski. Ma przyjemny, owocowy zapach i ostry smak, starsze okazy jednak są łagodne w smaku.

Mleczko:
Wypływa dość obficie. Jest pomarańczowoczerwonawe i długo nie zmienia barwy na powietrzu, dopiero po około 15 minutach staje się winnoczerwone.




Mleczaj świerkowy - Występowanie

Występuje w Europie oraz w Ameryce Północnej, w lasach iglastych i mieszanych. W Europie rośnie wyłącznie pod świerkami, stąd też dużo częstszy jest w górach i w okolicach podgórskich, gdzie występują lasy świerkowe. Występuje na różnych glebach. W Ameryce Północnej występuje także pod takimi drzewami, jak sosna, jedlica i jodła. W Europie Środkowej jest pospolity. W Polsce również jest dość częsty.




Mleczaj świerkowy - Rozmnażanie

Wysyp zarodników mleczaja świerkowego ma kolor jasnoochrowy. Zarodniki owalne o rozmiarach 8–10 × 7–8 μm. Na powierzchni posiadają niskie brodawki połączone nieregularną siateczką. Podstawki mają rozmiar 36–45 × 8–9 μm. Nielicznie występują wąskowrzecionowate cheilocystydy o rozmiarze 30–40 × 3–6 μm.




Mleczaj świerkowy - Ciekawostki

Nazwę polską podała Alina Skirgiełło w 1998 r. Wcześniej w polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był jako mleczaj zmienny.
Synonim łaciński: Lactarius deliciosus var. deterrimus (Gröger) Hesler & A.H. Sm.
Niektórzy mykolodzy uważają, że Lactarius deterrimus nie jest odrębnym gatunkiem lecz tylko formą lub odmianą mleczaja rydza (łac. Lactarius deliciosus).
Łacińska nazwa gatunkowa tego mleczaja - Deterrimus - oznacza "niezbyt wartościowy".
Ten gatunek mleczaja jest często atakowany przez pasożytniczego grzyba Hypomyces lateritius, powodującego pleśnienie i niedorozwój jego blaszek oraz stwardnienie miąższu. Porażone przez tego pasożyta owocniki mleczajów są niejadalne.




Udostępnij stronę znajomym: