AtlasGrzybow.online
Purchawka brunatna
Niejadalny lub wymaga specjalnej obróbki


Purchawka brunatna - co to za grzyb?

Purchawka brunatna to niewielki grzyb z rodziny pieczarkowatych występujący w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie i Azji. W Polsce dość pospolita. Rośnie na ziemi w różnego typu lasach. Szczególnie często spotykana pod jodłą pospolitą i kosodrzewiną. Jadalne są wyłącznie młode osobniki z białym miąższem.
Purchawka brunatna - Opis wyglądu grzyba

Kapelusz:
Owocniki purchawki brunatnej mają około 3 cm szerokości i 4 cm wysokości. Kształt przeważnie odwrotnie gruszkowaty, rzadziej kulisty. Dolna część owocnika zwężona, połączona z podłożem sznurami białej grzybni. Początkowo owocniki są białe, szybko jednak stają się brunatne. Powierzchnia egzoperydium pokryta cienkimi i gęstymi kolcami o wysokości do 1 mm. Są one wszystkie jednakowe i sztywne. Wyginają się ku sobie tworząc coś w rodzaju kutneru. Podczas dojrzewania owocnika kolce pozostają pojedyncze, albo tworzą gwiazdkowate skupiska o barwie początkowo jasnobrązowej, potem brązowej, w końcu ciemnobrązowej. U dojrzewającego owocnika pomiędzy kolcami widoczne jest błyszczące, papierowate endoperydium. U młodych owocników jest ono białawe, potem brązowe. Otwiera się na szczycie niewielkim otworem. Podglebie z dużymi komorami, początkowo białe, potem szarobrązowe i szarofioletowe. W miarę dojrzewania owocnika przechodzi w kolumellę. Gleba (zamknięte, płodne wnętrze grzyba) o barwie od oliwkowobrązowej do brązowej.

Purchawka brunatna - Występowanie

Purchawka brunatna jest szeroko rozprzestrzeniona w Ameryce Północnej i Europie, ponadto podano jej występowanie w Ameryce Środkowej i Azji Wschodniej. W Polsce jest dość pospolita.

Rośnie na ziemi w różnego typu lasach, rzadziej w parkach. Preferuje lekkie, kwaśne gleby próchniczne. Często spotykana pod jodłą pospolitą i kosodrzewiną ale najczęściej w górskich świerczynach. Owocniki wytwarza od sierpnia do listopada.
Purchawka brunatna - Rozmnażanie

Purchawka brunatna wytwarza kuliste zarodniki, o rozmiarach 3,5–4,5 μm, bez sterygm. Ich powierzchnię pokrywają brodawki w liczbie 6-12 na obwodzie. Występuje słabo rozwinięta, żółtawobrązowawa, elastyczna włośnia, zbudowana z cienkościennych, rzadko septowanych strzępek o grubości 6 μm z dużymi jamkami.
Purchawka brunatna - Ciekawostki

Łacińska nazwa purchawki brunatnej - umbrinum znaczy "koloru brązu umbryjskiego".

Nazwę polską podała Wanda Rudnicka-Jezierska w 1991 r.
Udostępnij stronę znajomym: